Harmonogram
wywozu śmieci

map_1.png map_2.png map_3.png map_4.png map_5.png map_7.png


Opakowania Wielomateriałowe - kłopot podczas segregacji

Segregowanie odpadów, mimo że z pozoru proste, w szczególnych przypadkach moze przysporzyć nieco trudności. Czasami wymaga nawet trochę wysiłku nie tylko fizycznego, ale i umysłowego. Największe kłopoty sprawiają opakowania wielomateriałowe.


Czym są opakowania wielomateriałowe?


Opakowania wielomateriałowe to takie, które są wykonane z co najmniej dwóch różnych materiałów, których nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych jak np. oderwanie ręką jednej części odpadu od drugiej. Jeśli po próbie oddzielenia od siebie materiałów, na jednym z nich pozostaną fragmenty drugiego, to bez wątpienia mamy do czynienia z opakowaniem wielomateriałowym.


Które opakowania są wielomateriałowe?


Najczęściej występującymi odpadami wielomateriałowymi są kartony po płynnej żywności. Kupujemy w nich np. mleko, soki  czy napoje. Skutecznie chronią płyny spożywcze przed działaniem tlenu, światła i temperatury. Jednak w tym przypadku pojęcie karton nie jest równoznaczne z makulaturą. Udział procentowy celuzlozy czyli głównego składnika papieru w kartonach po płynnej żywności to tylko około 60%. Pozostałą część opakowania stanowią powłoki z tworzyw sztucznych i aluminium. Wszystkie warstwy są ze sobą zgrzane  na stałe i nie ma możliwości skutecznego rozdzielenia ich w łatwy sposób. Innymi przykładami opakowań wielomateriałowych są : papierki po słodyczach ( od strony zewnętrznej wykonane z papieru lub tworzywa sztucznego, a od strony wewnętrznej z aluminium), saszetki po przyprawach czy troby termoizolacyjne.


  


Dalsza część poradnika już niedługo:)


 


 

Wróć

O firmie

Nasza specjalizacja to obsługa miast, gmin oraz małych i dużych przedsiębiorstw w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, gruzu, ziemi, odzysku surowców wtórnych itp.
Opracowujemy i wdrażamy systemy pozbywania się odpadów. Współpracujemy z miastami i gminami w ramach prowadzenia "selektywnej zbiórki odpadów komunalnych".

Odbieramy makulaturę, pet, odpady folii i tworzyw sztucznych, stłuczkę szklaną, złom, odpady komunalne - "smieci", gruz, ziemię. Oferujemy możliwość podstawienia naszych kontenerów.

Jesteśmy przygotowani do realizacji (na zlecenie przedsiębiorstw i "organizacji odzysku") odzysku odpadów zgodnie z ustawą "o obowiązkach przed-
siębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej".