Harmonogram
wywozu śmieci

Opakowania Wielomateriałowe - kłopot podczas segregacji cz. II
Które opakowania jedynie "udają" wielomateriałowe?
Tylko część opakowań na pierwszy rzut oka wydaje się należeć do opakowań wielomateriałowych. Dobrym przykładem są stosowane w sklepach spożywczych i piekarniach reklamówki na pieczywo w części z papieru, a w części z folii. Pomimo użycia dwóch różnych materiałów, opisywane torebki nie są opakowaniami wielomateriałowymi, ponieważ praktycznie jednym ruchem ręki można oddzielić te dwa materiały i wyrzucić je do innych pojemników. Innym przykładem są kartonowe koperty po rajstopach z przezroczystym foliowym "okienkiem". Ponadto do opakowań wielomateriałowych nie zaliczamy zużytych opakowań wykonanych z różnych rodzajów tego samego tworzywa np. plastików o różnej twardości. Opakowaniami wielomateriałowymi snie są także butelki i słoiki posiadające pokrywki i etykiety. Ich nakrętki powinniśmy zdjąć i zebrać oddzielnie, a przymocowane mocnym klejem etykiety papierowe są na tyle nieistotnymi elementami opakowania, że nawet jeśli nie uda się ich oderwać, nie zakłócą późniejszych procesów przetapiania szkła w hutach.
Jak postępować z opakowaniami wielomateriałowymi?
Przed wyrzuceniem opakowania wielomateriałowego należy opróżnić je do końca i zgnieść. Jeśli możemy oddzielić zamknięcie opakowania (nakrętkę), należy to zrobić. Jednak prawdziwym dylematem jest jego segregacja. Przede wszyskim powinniśmy zapoznać się z wytycznymi firmy, która zbiera odpady w miejscu gdzie mieszkamy. Wskazówki znajdziemy m.in. na ulotkach, workach czy w internecie. Najczęściej opakowania wielomateriałowe należy kierować do pojemników na tworzywa sztuczne i metal (podobnie jest w naszym powiecie) a nie jak można by się sugerować w przypadku kartonów - do pojemnika na papier.
Czy warto segregować opakowania wielomateriałowe?
Już dziś działają fabryki poddające recyklingowi opakowania wielomateriałowe. Dzieje się tak m.in. w zakładach przetwarzających papier, w których odzyskuje się celulozę z popularnych kartonów. Pozostałe materiały, z których zbudowane było opakowanie, mogą zostać wykorzystane np. do produkcji paliw. Innym rozwiązaniem jest wytwarzanie z przetworzonych kartonów płyt używanych przy budowie domów i produkcji mebli.
Dlatego nie zapominajcie o właściwej segregacji opakowań wielomateriałowych, dzięki której takie odpady zamiast trafić na wysypisko, zostaną powtórnie wykorzystane z korzyścią dla naszego środowiska.
WróćO firmie
Nasza specjalizacja to obsługa miast, gmin oraz małych i dużych przedsiębiorstw w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, gruzu, ziemi, odzysku surowców wtórnych itp.Opracowujemy i wdrażamy systemy pozbywania się odpadów. Współpracujemy z miastami i gminami w ramach prowadzenia "selektywnej zbiórki odpadów komunalnych".
Odbieramy makulaturę, pet, odpady folii i tworzyw sztucznych, stłuczkę szklaną, złom, odpady komunalne - "smieci", gruz, ziemię. Oferujemy możliwość podstawienia naszych kontenerów.
Jesteśmy przygotowani do realizacji (na zlecenie przedsiębiorstw i "organizacji odzysku") odzysku odpadów zgodnie z ustawą "o obowiązkach przed-
siębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej".

Współpracujemy Z
- GMINY
- SUPERMARKETY, HIPERMARKETY
- DRUKARNIE
- BROWARY
- ZAKŁADY PRZEMYSŁOWE
- MAŁE I DUŻE PRZEDSIĘBIORSTWA
- SORTOWNIE ŚMIECI
- REGIONALNE INSTALACJE
- SKŁADOWISKA ODPADÓW

Skup / sprzedaż
- każdy rodzaj złomu
- tworzyw sztucznych
- opakowań z tworzyw sztucznych
- szkło opakowaniowe

Posiadamy
- magazyny
- kontenery kp-5 do kp-36
- PRASOKONTENERY
- doświadczenie